Πήρε τον βαθμό στο φινάλε η Αναγέννηση Ασφενδιού

17/10/2020
52 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Σ’ ένα χορταστικό ματς στο γήπεδο Ζηπαρίου, Αναγέννηση Ασφενδιού και Άγιος Γεώργιος Μαλώνας μετά την επιστροφή τους στην Α’ κατηγορία ήρθαν ισόπαλες (3-3). Μασάδο (2) και Τσελεπίδης τα γκολ της ομάδας του Γιόνοβιτς ενώ οι «πράσινοι» παρόλο που προηγήθηκαν νωρίς με 1-0 με τον Βογιατζή έμειναν πίσω στο σκορ με 1-3 και κατάφεραν με τον Πη στο 69’ (πεν.) και τον Θωνιάτη στο 90’ να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.  Με δέκα παίκτες έμειναν στο 65’ οι φιλοξενούμενοι αφού αποβλήθηκε στο 65’ ο Κοτσίκος όπως και ο Μασάδο μετά την λήξη της αναμέτρησης. Έντονα τα παράπονα του Αγίου Γεωργίου για την παράβαση του πέναλτι αφού θεωρούν ότι έγινε εκτός περιοχής όπως και για οφσάιντ στην φάση του 3-3.

Εικόνα

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα με τον Βογιατζή για το 0-1 με τον Άγιο Γεώργιο Μαλώνας να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Τσελεπίδη στην κίνηση.

Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και προσπάθησαν να χτυπήσουν απ’ τα πλάγια με την Αναγέννηση να ισορροπεί να πατά με την σειρά της περιοχή και το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιος Γεώργιος αιφνιδίασε τους γηπεδούχους αφού ο Βάντερ Μασάδο με απευθείας φάουλ στο 55’ και με διαγώνιο σουτ στο 59’ έκανε το 1-3 για την ομάδα του.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα αφού στο 65’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κοτσίκος και στο 69’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μαυρίδη απ’ τον Τσιμπίκα με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Ο Πης εκτέλεσε εύστοχα μειώνοντας σε 2-3.

Η Αναγέννηση Ασφενδιού συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση και στις καθυστερήσεις έκαναν το 3-3 όταν από μπαλιά του Φυτά η μπάλα έφτασε στον Θωνιάτη που από κοντά έκανε το 3-3 με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται και πάλι, αυτήν την φορά για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Ο κορυφαίος

Όσα χρόνια και αν περάσουν οι ποδοσφαιριστές με την ποιότητα του Μασάδο είναι λίγοι στην κατηγορία. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε δύο γκολ και βοήθησε αρκετά την ομάδα του. Μοναδικό μελανό σημείο η κόκκινη κάρτα μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Στο ύψος του

Ο Ματθαίος Θωνιάτης ανέβασε ρυθμό, πάτησε πολλές φορές περιοχή και κατάφερε στις καθυστερήσεις να δώσει τον  βαθμό στην ομάδα του.

Διαιτησία

Πολλά παράπονα απ’ τους Ωραιόπουλο και Αλέκο έχουν οι φιλοξενούμενοι, χωρίς πρόβλημα ο Φραγκιαδάκης.

Οι συνθέσεις

Αναγέννηση Ασφενδιού (Θωνιάτης – Σταμάτης): Τσαραπατσάνης, Ιωαννίδης (67’ Μαύρος), Θεοδώρου Ν., Χιούσι, Σωτίρι, Θωνιάτης, Γεροβασίλης (46’ Μαυρίδης), Ρήγας (75’ Καπίρης), Πης, Βλαντιμίροφ, Βογιατζής (78’ Φυτάς)

Άγιος Γεώργιος Μαλώνας (Σάσα Γιόνοβιτς): Καραγιάννης ( 46’ λ.τ Τσιμπίκας), Θοδωρή, Γιώργας, Τσελεπίδης, Χατζημανώλης, Σαράντης, Χατζηνικόλας (74’ Σκυλλαράκης) , Κοστόφ (59’ Σκυλλαράκης) , Μασάδο, Κοτσίκος, Κακούλλης (90’ Ντύρος)