ΠΑΣ Ανταγόρας: «Τα θερμά μας συλλυπητήρια για τον χαμό ενός πρωταθλητή»

09/05/2021
398 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Ο ΠΑΣ Ανταγόρας εκφράζει την βαθιά του θλίψη στην οικογένεια του προπονητή μας Χρήστου Σπύρου για τον χαμό του πατέρα του Παναγιώτη Σπύρου που έφυγε πριν μερικές ημέρες απ΄την ζωή. Χρήστο θερμά συλλυπητήρια σε σένα και στους κοντινούς σου ανθρώπους, να θυμάστε πάντα με χαμόγελα ένα μεγάλο πρωταθλητή.

Ο Παναγιώτης Σπύρου υπήρξε από τους ιστορικούς αθλητές της άρσης βαρών των δεκαετιών του ’60 και του ’70 του περασμένου αιώνα. Πολλάκις πρωταθλητής Ελλάδος, το 1971 αναδείχθηκε 3ος στους Μεσογειακούς αγώνες της Σμύρνης με 400 στο σύνολο των τριών αγωνισμάτων. Το επόμενο έτος κατετάγη 12ος, στους 26, στην κατηγορία των 75 κιλών, στους Ολυμπιακούς αγώνες του Μονάχου με 430κ. Ήταν 12ος στο ντεβελοπέ (καταργήθηκε ως αγώνισμα της άρσης βαρών από τον επόμενο χρόνο) με 145κ., 17ος στο αρασέ με 117,5κ. και 10ος στο επολέ ζετέ, με 167,5. Το 1973 κατέλαβε την 10η θέση στο πρωτάθλημα κόσμου, με 280κ. στο σύνολο (120 αρασέ, 12ος – 160 επολέ ζετέ, 9ος). Πήρε μέρος και στο Παγκόσμιο του 1975, όπου κατετάγη 19ος, στην κατηγορία των 82,5κ. με 292,5 (125-167,5).

Αργότερα ασχολήθηκε με επιτυχία με την προπονητική. Ήταν επί χρόνια ο άμεσος συνεργάτης του αρχιπροπονητή της «ομάδας όνειρο» του ελληνικού αθλητισμού, Χρήστου Ιακώβου.

Η ανωνυμία είναι το καλύτερο κρησφύγετο δειλίας και χυδαιότητας!