Πρεμιέρα με νίκη για την ΑΕ. Κω

13/10/2021
48 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Ιδανική πρεμιέρα για την Α.Ε Κω που επικράτησε εύκολα με 3-0 του Άρη Αρχαγγέλου στο πλαίσιο της αναμέτρησης για την 1η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Γιώργος Κεφαλιανός (2) και Φούκης τα γκολ για τους γηπεδούχους που έχουν ρεπό την 2η αγωνιστική. Με 11 ποδοσφαιριστές ταξίδεψε στην Κω ο Άρης Αρχαγγέλου και στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκε αρχικά με δέκα λόγω τραυματισμού του Αμανατίδη ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 9 λόγω τραυματισμού και του Νικολού. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς και η Α.Ε Κως αφού είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές και βγήκε με μικροενοχλήσεις οι Γιώργος Κεφαλιανός.. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της Κατερίνας Φιλοπούλου.

Εικόνα

Μόλις στο 6ο λεπτό η Α.Ε Κως κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν από λάθος γύρισμα στην άμυνα του Άρη Αρχαγγέλου ο Γιώργος Κεφαλιανός βρέθηκε απέναντι απ’ τον Καντιμοίρη και τον πλάσαρε για το 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 12’ απείλησαν ξανά με τον Καντιμοίρη να απομακρύνει το διαγώνιο πλασέ του Αρκούδα. Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα ο Φούκης σέντραρε απ’ τα αριστερά και ο Ηλιάδης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Ο Άρης Αρχαγγέλου προσπαθούσε κυρίως με ατομικές ενέργειες του Νικολού να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή και το κατάφερε στο 25’ αλλά το πλασέ του Δεληγιάννη ήταν αδύναμο και πέρασε άουτ. Στο 31’ ο Νικολού πάτησε ξανά περιοχή αλλά ο Ντιμιτρίεβιτς αντέδρασε σωστά και κράτησε το μηδέν.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο ματς για τον Άρη αφού η Α.Ε Κως στην συνέχεια είχε αρχικά δοκάρι στο 38’ όταν ο Μέμα έκανε την σέντρα με τον Αρκούδα να σουτάρει στο δεξί δοκάρι του Καντιμοίρη και κατάφερε πριν την ανάπαυλα να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Φούκης δοκίμασε τα πόδια του από πλάγια η μπάλα κόντραρε άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Καντιμοίρη καταλήγοντας στα δίχτυα του για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Α.Ε Κως κατάφερε στο 58’ να πετύχει και τρίτο τέρμα με πέναλτι που κέρδισε ο Αρκούδας και πέτυχε ο Γιώργος Κεφαλιανός και από εκεί και πέρα το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού ο Άρης έμεινε με 9 λόγω τραυματισμών, η Α.Ε Κως έριξε τον ρυθμό της και έμεινε και εκείνη με 10 ποδοσφαιριστές για τον ίδιο λόγο και το 3-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Ο κορυφαίος

Ο Γιώργος Κεφαλιανός επέστρεψε στην Α.Ε Κω και στο πρώτο του ματς πέτυχε δύο τέρματα για την ομάδα του Στάθη Γκουντελίτσα και την οδήγησε στη νίκη με 3-0.

Στο ύψος του

Ο Άρης Αρχαγγέλου με τόσες απουσίες θα ήταν δύσκολο να μπορέσει να πάρει κάτι απ’ το ματς όμως ο Τζαμπάολι έδειξε θετικά στοιχεία στον χώρο της μεσαίας γραμμής.