Πρόκριση με ανατροπή για τον Α.Ο Πυλίου, απέναντι στην Δόξα

27/01/2022
97 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Ο Α.Ο Πυλίου σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 32’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι απ’ τον Χατζηαντωνίου αλλά στην συνέχεια κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Α.Ε Κω. Δρόσος (45’), Δεληζάνος (47’) και Γεωργιάδης Γ.Σ (89’) ήταν αυτοί που διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Εικόνα

Η Δόξα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με το σουτ του Πη να περνά ψηλά άουτ με τον Α.Ο Πυλίου στην συνέχεια να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργεί αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Στο 9’ ο Δρόσος έκανε το γύρισμα με το πλασέ του Χατζηφούντα από πλεονεκτική θέση να περνά άουτ ενώ στο 12’ το σουτ του Γεωργιάδη πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαργαρίτης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του κόντραρε στα σώματα και πέρασε κόρνερ. Ο Φονσέκα το εκτέλεσε και ο Γεωργιάδης Γ.Ι. πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά πάνω απ’ την εστία του Τσαραπατσάνη.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ και στο 18’ είχαν ακόμη μια καλή στιγμή με τον Χατζηβασίλη να σεντράρει και τον Χατζηφούντα απ’ το ύψος της μικρής περιοχής να πλασάρει στην κίνηση άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χατζησουλεϊμάν έκανε την σέντρα με τον Δρόσο να πιάνει την κεφαλιά και τον Τσαραπατσάνη να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ενώ στο 25’ το δυνατό σουτ του Χατζηφούντα πέρασε άουτ

Ότι δεν κατάφερε ο Α.Ο Πυλίου, το πέτυχε η Δόξα Καρδάμαινας στο 32ο λεπτό όταν ο Γιάννης Πης έκανε ωραία κούρσα ο Συντιχάκης τον ανέτρεψε με τον Σιμίδη να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Χατζηαντωνίου να εκτελεί εύστοχα στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τοπουζλή.

Ο Α.Ο Πυλίου μετά το αρχικό σοκ κατάφερε να βγάλει αντίδραση και στο 45’ έφτασε στην ισοφάριση όταν από κάθετη μπαλιά του Χατζησουλεϊμάν ο Δρόσος σε μια οριακή φάση για οφσάιντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι “βυσσινί” πήραν προβάδισμα με τον δυνατό σουτ του Δεληζάνου από μακριά να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Τσαραπατσάνη για το 2-1. Η Δόξα προσπάθησε στην συνέχεια να φτάσει στην ισοφάριση και στο 59’ ο Ατσαλάκης πάτησε περιοχή έκανε την παράλληλη πάσα με τους αμυντικούς να προλαβαίνουν τον Συνεσίου και να διώχνουν σε κόρνερ.

Στο 77’ ο Γεωργιάδης έκανε την σέντρα σουτ απ’ τα δεξιά με την μπάλα να χτυπά στο πάνω μέρος του δοκαριού και να περνά άουτ ενώ στο 78’ ο Δρόσος έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Χατζηφούντα εκείνος πέρασε και τον Τσαραπατσάνη αλλά πλάσαρε άουτ.

Ο Α.Ο Πυλίου κατάφερε να σφραγίσει τελικά την πρόκριση στο 89’ όταν ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

Ο κορυφαίος

Καλό παιχνίδι απ’ τον Δρόσο που πέτυχε το γκολ ήταν δραστήριος και προσπάθησε αρκετά για τον Α.Ο Πυλίου.

Στο ύψος του

Η ποιότητα του Αντρέα Χατζηαντωνίου είναι δεδομένη. Σχεδόν μόνος του σε πολλές περιπτώσεις , κέρδισε μονομαχίες, πήρε φάουλ δημιούργησε αρκετά προβλήματα ενώ ευστόχησε και στο πέναλτι που κέρδισε ο ανεβασμένος σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, Γιάννης Πης.

Διαιτησία

Δεν απέφυγε τα λάθη ο Σιμίδης, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι Αλέκος και Στρατίκης με τον πρώτο να έχει και την δύσκολη φάση με το γκολ του Δρόσου στο 45’.

Οι συνθέσεις

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Γεωργιάδης Γ.Ι (46’ Μεντής), Συντιχάκης (46’ Δεληζάνος), Μπριλάκης, Χατζηβασίλης, Χατζησουλεϊμάν, Γεωργιάδης Γ.Σ., Μαργαρίτης (73’ Βαλκάνος), Φονσέκα (64’ Πάχος), Δρόσος (78’ Γ. Κεφαλιανός), Χατζηφούντας.

Δόξα Καρδάμαινας (Μανώλης Οικονόμου): Τσαραπατσάνης, Χατζηπαναγιώτης, Χατζηφούντας, Παπαβασιλείου (74’ Κωνσταντινίδης), Διαμαντής (90’ Τζότζης), Β. Πης, Γ.Πης, Συνεσίου (90’ Τσέλα), Χατζηαντωνίου, Μποϊλής (32’ λ.τ Κάτση), Ατσαλάκης.