Ραδιόφωνο Live Επικοινωνία Χρήσιμα τηλέφωνα Φαρμακεία
Follow us
Σχολίασε την φωτογραφία 0 σχόλια
×

Έγραψε ιστορία η μικτή Κ-16 της ΕΠΣ Δωδ/σου - Προκρίθηκε στον τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος

20/05/2024
104 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Tα κατάφεραν! Με δύο υπέροχα γκολ του Θάνου Παπαχαραλάμπους, η Μικτή Κ-16 της Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου επικράτησε 2-0 της Πιερίας στο γήπεδο της Βούλας και έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει σε ουδέτερη έδρα την Ε.Π.Σ. Ξάνθης.

Το ματς:

Η ομάδα του Γιώργου Τριχιά πήρε από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε για πρώτη φορά στο 10ο λεπτό, με το σουτ του Παπαχαραλάμπους υπό καλές προϋποθέσεις, να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στο 14ο λεπτό, έπειτα από ωραία αντεπίθεση, ο Παπαχαραλάμπους γύρισε στην μικρή περιοχή για τον Σταφυλαράκη, που δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Η πίεση της Δωδεκανήσου συνεχίστηκε και στο 20ο λεπτό οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν εκ νέου αισθητή την παρουσία τους, με τον Παπαχαραλάμπους να κάνει το παράλληλο γύρισμα για τον Ψαρρή, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Γκατζά, που πρόλαβε την φάση, απομακρύνοντας την τελευταία στιγμή τον κίνδυνο για την εστία του. Η απάντηση από πλευράς Πιερίας ήρθε στο 26ο λεπτό, με το πλασέ του Γκουλαξίδη από το ύψος της περιοχής να καταλήγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ποβάζνι, όμως σύνολο του Γιώργου Τριχιά παρέμεινε πιστό στο πλάνο του και με τη συμπλήρωση μισής ώρας άνοιξε το σκορ με «δράστη» τον Παπαχαραλάμπους, ο οποίος μετά από γύρισμα του Σταφυλαράκη και λανθασμένη απομάκρυνση της άμυνας, με ένα υποδειγματικό πλασέ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Γκατζά για το 1-0.

Η Πιερία προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχθηκε και στο 41ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, με την κεφαλιά του Φιρινίδη να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ποβάζνι. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 44ο λεπτό, με τον Μπλεάντρο Χύσα να γυρνάει παράλληλα για τον Παπαχαραλάμπους, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να πλασάρει. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό, η ομάδα της Πιερίας απείλησε με το διαγώνιο σουτ του Σιτμαλίδη να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Ποβάζνι, όμως δευτερόλεπτα αργότερα κι έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Παπαχαραλάμπους, που με ωραίο κατέβασμα και ψηλοκρεμαστό πλασέ, διπλασίασε τα τέρματα για τα Δωδεκάνησα.

Η Πιερία έφτασε κοντά στο γκολ στο 69ο λεπτό με το μακρινό συρτό σουτ του Σιτμαλίδη να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Ποβάζνι. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την ομάδα του Γιώργου Τριχιά να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ε.Π.Σ. Ξάνθης.