Έχασε μεγάλη ευκαιρία για το "διπλό" ο Α.Ο. Πυλίου απέναντι στον Ιάλυσο

08/03/2023
87 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Μεγάλη ευκαιρία για να φύγει με το τρίποντο απ' το Οικονομίδειο έχασε ο Α.Ο Πυλίου που δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις με τον Πατσίλη στο 92' να ισοφαρίζει. Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 και πλέον αναζητούν βαθμούς στα επόμενα ματς για να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη. Προηγήθηκαν δύο φορές οι φιλοξενούμενοι με τους Βουκομάνοβιτς και Μαυρόπουλο, με τον Εμπουμπά να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του για το 1-2 του Ιάλυσου.

Το ματς

Με το καλημέρα στο ματς οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό λάθος του Αποστόλη Ανδρούτσου και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο 2ο λεπτό της συνάντησης ο πολύπειρος πορτιέρο έκανε κακό υπολογισμό, προσπαθώντας να κοντρολάρει έξω από την περιοχή, ο Χατζηνικολάου έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε σε κενή εστία, με τον Γιώργο να απομακρύνει αρχικά και τον Βουκομάνοβιτς σε κενή εστία να πετυχαίνει το 0-1. Το γρήγορο γκολ μετά το μοιραίο λάθος αποσυντόνισε τον Ιάλυσο, που έψαχνε για ώρα τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 13΄ ο Γεωργιάδης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Κονέ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Λίγο αργότερα ο Ιβοριανός επιθετικός ήρθε να προστεθεί στα ήδη αρκετά προβλήματα του Παναγιώτη Σπάρταλη (Ιντρίζι, Καρπαθάκης, Νάνι εκτός), καθώς αποχώρησε τραυματίας αφήνοντας την θέση του στον Γεωργίου. Μάλιστα ο πολύπειρος μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που δημιούργησε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 43΄ ο Μπουσμπίμπα έκλεψε την μπάλα και με περίτεχνη ενέργεια έβγαλε τον Ιάλυσο σε αντεπίθεση. Ο Γεωργίου πραγματοποίησε σέντρα ακριβείας από δεξιά και ο Εμπουμπά με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-1 για τους γηπεδούχους. Μάλιστα ο Βέλγος επιθετικός δεν πανηγύρισε το γκολ, σεβόμενος το πέρασμα του από τον Α.Ο Πυλίου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο για την ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου. Στο 49΄ ο Χατζηβασίλης βρήκε τον Μαυρόπουλο λίγο έξω από την περιοχή  κι αυτός με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τοπουζλή για το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Το γρήγορο δεύτερο γκολ του Α.Ο Πυλίου άνοιξε αρκετά τον ρυθμό, με τον Ιάλυσο να πιέζει ψηλά, αφήνοντας αρκετά κενά στην άμυνα. Στο 54΄ ο Δελαπόρτας που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή εκτέλεσε κόρνερ, ο Καραγεώργης έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι, με τον Τοπουζλή να διώχνει την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Α.Ο Πυλίου έχασε μοναδική ευκαιρία για να πετύχει το 1-3. Ο Κότζα με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Δρόσο στην πλάτη της άμυνας, αυτός αρχικά νικήθηκε από τον Ανδρούτσο σε τετ-α-τετ, ενώ στην επαναφορά σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κυρίως με στημένες φάσεις, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Χρυσόπουλου έδειχναν να αντέχουν στους κραδασμούς. Στο 76΄ ο Α.Ο Πυλίου είχε μια ακόμα καλή αντεπίθεση με τον Βουκομάνοβιτς να βρίσκει τον Κότζα στην μεγάλη περιοχή και τον τελευταίο να μην μπορεί να νικήσει τον Ανδρούτσο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Ιάλυσος πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση. Αρχικά στο 90΄ είχε καλή στιγμή με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Το 2-2 ήρθε στο 92ο λεπτό για τους γηπεδούχους από στημένη μπάλα. Ο Ανδρούτσος εκτέλεσε φάουλ από το ύψος του κέντρου, ο Γιώργου εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο τον αμυντικών και με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Πατσίλη που με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

MVP

Ο Βασίλης Μαυρόπουλος έτρεξε αρκετά το γήπεδο για τον Α.Ο Πυλίου. Ήταν εξαιρετικός αμυντικά, ενώ πέτυχε και ένα εκπληκτικό γκολ ισοφαρίζοντας σε 2-2 για την ομάδα του.

Στο ύψος του

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιάννη Γιώργου. Ο 27χρόνος ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε και πάλι ως κεντρικός αμυντικός, ήταν αρκετά καλός ανασταλτικά ενώ δημιούργησε και το γκολ της ισοφάρισης στο φινάλε.