Final-4 παγκορασίδων: Στον τελικό ο Ηρακλής 2000

24/06/2024
43 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Εμφανώς καλύτερος ο Ηρακλής 2000 κέρδισε εύκολα τον Κολοσσό με 40-25 στον πρώτο ημιτελικό του F-4 των παγκορασίδων και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι Ροδίτισσες ήταν καλύτερες, τα κορίτσια από την Καρδάμαινα έφτασαν άνετα στη νίκη και αύριο θα διεκδικήσουν τον τίτλο απέναντι στο νικητή του αγώνα Γ.Α.Σ. Ιάλυσος- Α.Ε. Δικαίου. Καλύτερος ήταν ο Κολοσσός στο α’ δεκάλεπτου του πρώτου ημιτελικού στην Κω… Οι δύο ομάδες σκόραραν με δυσκολία (2-2 στο 4’), με τον Ηρακλή 2000 να προηγείται με 5-2 στο 7’, και με τα «θαλασσί» κορίτσια να αντιδρούν. Στο τελευταίο τρίλεπτο με αιχμή του δόρατος την Μαλλιάκα έκαναν σερί 0-6 και πέρασαν μπροστά με 5-8 στο α’ δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Ηρακλής 2000 βελτιώθηκε σε όλα τα επίπεδα και προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα. Με ηγετική μορφή τη Φάσκο, η ομάδα του Κώστα Σαντή έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε 14-8. Ο Κολοσσός πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο β’ δεκάλεπτο στο 17’ με την Μαλλιάκα (14-10), πέτυχε μόλις πέντε πόντους (όσους και ο Ηρακλής 2000 στο α’ δεκάλεπτο) και το ημίχρονο τελείωσε με 18-13.

Στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα της Καρδάμαινας κυριάρχησε απόλυτα στον Κολοσσό, ο οποίος πέτυχε ένα καλάθι εντός παιδιάς κι αυτό στο 29’ με την Καρελλάκη. Ο Ηρακλής 2000 ξεκίνησε με σερί 8-0 και ξέφυγε με 27-13 (25’), ενώ η μέγιστη τιμή ήταν το +15 (29-14 στο 28’), με τις Κώες να βρίσκουν κι άλλες λύσεις εκτός από τη Φάσκο. Ο Κολοσσός αντέδρασε προς το τέλος όταν και μείωσε σε 29-17, πετυχαίνοντας δύο βολές και ένα καλάθι εντός παιδιάς στο γ’ δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, ο Ηρακλής 2000 ξέφυγε κι άλλο (35-17 στο 35’), ο Κολοσσός μείωσε σε 35-22 (37’), για να λήξει ο πρώτος ημιτελικός με 40-25 και ο Ηρακλής 2000 να παίρνει την πρόκριση για τον αυριανό μεγάλο τελικό (12:00).

Τα δεκάλεπτα ήταν: 5-8, 18-13(ημ.), 29-17, 40-25
Διαιτητές: Νικολάου- Ξανθός
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Σαντής): Χρυσοπούλου Σ. 8, Σουλλάζι 10(1), Σκιούτη 2, Ντόστι 2, Μυρτάι 6, Χρυσοπούλου Α. 2, Πιζάνια, Σαντή, Ράσα, Μποιλή, Αντωνούρη, Φάσκο 10.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σταύρου): Παπουρδάνου, Πολυχρόνη Ρ., Στεβάνοβιτς 3(1), Πολίτη, Μαλλιάκα 18(1), Πολυχρόνη Μ., Πλαγγέντη 1, Βαρβάρη, Καρελλάκη 3, Πεταυράκη.