Ήττα 3-1 στην Παστίδα για τον ΠΑΟΚ Κω

01/10/2023
36 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α Κατηγορίας πέτυχε ο Αστέρας, που επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ Κω στο γήπεδο Παστίδας. Πρέτσι, Παπανικολάου και Λιαμής οι σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Αρχοντούλη. Ο Κοτοπούλης είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους, που παρά τις πολλές απουσίες στάθηκαν επάξια.

Το ματς

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αστέρας απείλησε με τον Καρδούλια να επιχειρεί σουτ από τα 30 μέτρα και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Κακός ρυθμός στην συνέχεια με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία, ωστόσο απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ, που δεν ανησυχούσαν τον Υφαντή. Στο 34΄ ο Καρδούλιας με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βρήκε τον Πρέτσι και ο τελευταίος αφού απέφυγε τον Υφαντή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η ομάδα του Σπύρου Οχτάρα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό ο Φονσέκα με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Κοτοπούλη και ο τελευταίος με διαγώνιο πλασέ πέτυχε το 1-1.

Στην επανάληψη ο Γιάννης Αρχοντούλης πέρασε στο ματς τους Αθανασίου και Λιαμή με σκοπό να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Ο Αστέρας πίεσε για το 2-1 και βρήκε λύση από την τρίτη αλλαγή του νεαρού τεχνικού στο ματς. Ο Μιχάλης Παπανικολάου πέρασε στο 65΄ στην θέση του Καστρενού και τρία λεπτά αργότερα δικαίωσε τον προπονητή για την επιλογή. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα από δεξιά και αφού απέφυγε όποιον βρήκε στο διάβα του, πλάσαρε στα δίχτυα για το 2-1 μέσα σε αποθέωση. Οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους στην συνέχεια και στο 88΄ έφτασαν σε τρίτο τέρμα, με τον Αθανασίου να βρίσκει τον Λιαμή ιδανικά στην αντεπίθεση και τον τελευταίο να πλασάρει στα δίχτυα για το τελικό 3-1.