Καταιγιστικός ο ΑΟ. Πυλίου συνέτριψε 5-0 τον ΑΠΣ Πάτραι

15/01/2023
66 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Α.Ο Πυλίου που επικράτησε με 5-0 του ΑΠΣ Πάτραι για την 9η αγωνιστική της Γ' Εθνικής (4ος Όμιλος) και έφτασε έτσι τους 14 βαθμούς. Ντόκο, Κότζα, Τουργαΐδης και Βουκομάνοβιτς (2) οι σκόρερ με τον Σέρβο επιθετικό να κάνει ιδανικό ντεμπούτο με την φανέλα των "βυσσινί".

Εικόνα

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο ματς οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που αποτέλεσαν πρώτοι όταν στο 14’ ο Θεοφάνης έκανε ωραία κούρσα απ’ τα αριστερά και το γύρισμα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία. Στο 16’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή απ’ τους γηπεδούχους με τον Αποστολίδη να πλασάρει μέσα απ’ την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Α.Ο Πυλίου είχε την κατοχή και την κυκλοφορία αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Πάτραι που στο 41’ απείλησε με το σουτ του Σουγλέρη να περνά άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Τοπουζλή.

Δύο λεπτό πριν το ημίχρονο ήρθε το γκολ τους «βυσσινί». Ο Βουκοβάνοβιτς έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Δρόσος πλάσαρε, ο Δημόπουλος απόκρουσε με τον Αποστολίδη στην συνέχεια να γίνεται κάτοχος μέσα στην περιοχή, την μπάλα να στρώνεται στο Ντόκο ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Δημόπουλου κάνοντας το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου στο 47’ ο Αποστολίδης έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Βουκομάνοβιτς κατέβασε ωραία μέσα στην περιοχή και με πλασέ την έστειλε στην δεξιά γωνία του τερματοφύλακα του Πάτραι για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους, βρήκαν χώρους και στο 60’ έκαναν το 3-0 όταν ο Κότζα με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με διαγώνιο σουτ απ’ τα δεξιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Το Πάτραι προσπάθησε να πάρει μέτρα και απείλησε με την σέντρα σουτ του Γερογιάννη Β. να περνά άουτ στο 68’ και ένα λεπτό αργότερα ήρθε το 4-0 με τον Βουκομάνοβιτς να ξεκινά μια ατομική ενέργεια απ’ τα αριστερά, να εκμεταλλεύεται και το λάθος στην άμυνα και την ασυνεννοησία των αμυντικών με τον Δημόπουλο και να κανει το 4-0.

Το πάντα πλέον είχαν κριθεί με τον Α.Ο Πυλίου να χάνει διπλή ευκαιρία στο 81’ όταν ο Τουργαΐδης έκανε το πλασέ ο Δημόπουλος απόκρουσε και στην επαναφορά το σουτ του Χατζησουλεϊμάν έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Μιχαλόπουλος για να έρθει το 5-0 στο 88’ όταν ο Toπουζλής έκανε την μακρινή πάσα, Κότζα και Τουργαΐδης συνεργάστηκαν με τον τελευταίο με ψύχραιμο πλασέ να γράφει το τελικό σκορ. Η μεγαλύτερη στιγμή για το Πάτραι ήρθε στις καθυστερήσεις όταν το σουτ του Παπαγεωργίου μέσα απ’ την μικρή περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τοπουζλή.

Ο κορυφαίος

Ο Αποστόλης Αποστολίδης έκανε ένα γεμάτο ματς για τον Α.Ο Πυλίου, κερδίζοντας αρκετές μονομαχίες και έχοντας συμμετοχή σε δύο απ’ τα τέρματα της ομάδας ενώ ήταν από αυτούς που ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο.