Καλό Πάσχα
και καλή Ανάσταση!!
Σχολίασε την φωτογραφία 0 σχόλια
×

Νίκη και 2η θέση για τις κορασίδες του Ηρακλή 2000 στον Δ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος

15/05/2022
16 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Στη δεύτερη θέση του δ’ ομίλου της προκριματικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος τερμάτισαν οι κορασίδες του Ηρακλή 2000, που κέρδισαν με 49-35 τον Α.Ο. Άνδρου, στο τελευταίο τους παιχνίδι στο «Λίντο» του Ηρακλείου. Παρά την απουσία της Ζάκο και το πολύ καλό ξεκίνημα, η ομάδα της Καρδάμαινας βρήκε τον τρόπο και «γύρισε» το παιχνίδι, πετυχαίνοντας τη νίκη γοήτρου απέναντι στις πρωταθλήτριες Κυκλάδων. Έχοντας σε καλή μέρα τις Αγρέλλη και Καραναστάση, ο Ηρακλής 2000 συνήλθε μετά το α’ δεκάλεπτο και με όπλο την άμυνα του, πήρε τη νίκη γοήτρου στην Κρήτη.

Ο Α.Ο. Άνδρου ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 9-0, ενώ έκλεισε το α’ δεκάλεπτο 17-7, με κορυφαία την Πέτσα. Σταδιακά, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού τα κορίτσια του Αποστόλη Γιασεμή ανέβασαν στροφές… Το β’ δεκάλεπτο τελείωσε με 8-22 και στο ημίχρονο ο Ηρακλής 200 προηγήθηκε με 25-29. Στο β’ ημίχρονο, ο Α.Ο. Άνδρου πέτυχε μόλις 10 πόντους, ο Ηρακλής 2000 τους διπλάσιους και πήρε τη νίκη, με διψήφια διαφορά. Έτσι, οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στην Κρήτη με απολογισμό μία νίκη και μία ήττα στον δ’ όμιλο της προκριματικής φάσης, με τον Ανδρογέα Ηρακλείου να παίρνει το εισιτήριο για το F-8.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-7, 25-29(ημ.), 28-39, 35-49
Διαιτητές: Πετράκης- Τσαΐρίδης
Α.Ο. ΑΝΔΡΟΥ (Μουστάκας): Λεμπέση Π., Πέτσα 20(2), Λεμπέση Κ. 5(1), Εσάι, Νασοπούλου, Χέλμη 3, Φυρίου, Σπυρόπουλου, Λανέ 7(1), Ζαχαρώδη, Κουμένη, Φούντα.
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Τσίτση, Σακελλαρίου Α., Ντόστι 1, Σακελλαρίου Μ. 8, Διακομανώλη, Διακαντώνη 2, Κασιώτη, Τσολερίδη 4, Αγρέλλη 18, Καραναστάση 16, Φάσκο.