Oλυμπιακός U19: Με επική ανατροπή, τα παιδιά του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου πέρασαν στους «8» του Uefa Youth League

28/02/2024
145 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Τα πιτσιρίκια του Συλαϊδόπουλου πήραν μυθική πρόκριση στα προημιτελικά του Uefa Youth League γυρίζοντας το ματς από 0-2 και επικρατώντας στα πέναλτι της Λανς!

Πως έπαιξαν

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με «συνταγή Ίντερ» σε σχηματισμό 3-4-2-1 με τον Σινά στην εστία, τους Κωνσταντίνο Κωστούλα, Κουτσίδη και Πρεκατέ στην τριάδα της άμυνας ενώ ο Κουτσογούλας με τον Αλαφάκη ήταν ως φουλ μπακ. Οι Μπάκουλας και Λιατσικούρας μοιράστηκαν τη μεσαία γραμμή έχοντας μπροστά τους τον Πνευμονίδη και τον Δαρβίρα ενώ ο Μπάμπης Κωστούλας ήταν στην κορυφή ως φορ.

Για τη Λανς του Γιόαν Ντεμόν η ενδεκάδα σε παρόμοιο σχηματισμό είχε ως εξής: Ντελπλάς κάτω από τα δοκάρια, Γκανιού, Εμπαλά, Σανιάν στην τριάδα της άμυνας με τους Εσκουφλέρ και Λεν να τρέχουν την πλευρά ως φουλ μπακ. Στο κέντρο οι Χερμπίν και Σιλά έχοντας μπροστά τους τους Μπερμόν και Σισουμπά ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Φοφανά!

Ο Ολυμπιακός έψαχνε τον Κωστούλα στην πλάτη της άμυνας, η Λανς βρήκε το γκολ!

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήρθε για τη Λανς στο 7΄ όταν ο Γκανιού έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ δοκιμάζοντας για πρώτη φορά τον Σίνα που μπλόκαρε στη γραμμή! Στο 18' η Λανς κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση λίγο έξω από την περιοχή και ο Σισουμπά με εκπληκτική εκτέλεση έστειλε την μπάλα στασ δίχτυα παρά την εκτίναξη του Σίνα. Ο 19χρονος Βέλγος, που μάλλιστα φέτος παίρνει λεπτά συμμετοχής και με την πρώτη ομάδα (έπαιξε 2' κόντρα στη Μονακό την προηγούμενη αγωνιστική) έδειξε την κλάση του σε αυτή τη φάση με ένα τρομερό χτύπημα.

Οι ερυθρόλευκοι έψαχναν συνέχεια στην πλάτη της άμυνας της Λανς τον Μπάμπη Κωστούλα, ο οποίος προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα χωρίς όμως κάποια προσπάθεια του να καταλήξει σε ουσιαστική ευκαιρία. Η μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 36', με καρφωτή κεφαλιά του Κουτσίδη αλλά ο Ντελπλάς είχε την απάντηση στερώντας το γκολ από τον αμυντικό του Ολυμπιακού!

Ψυχρολουσία νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο αλλά άμεση απάντηση από τον ψυχωμένο Ολυμπιακό!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 46' απείλησε πρώτος ο Κουτσογούλας με σουτ που έβγαλε στη γωνία του ο Ντελπλάς με τη Λανς να απαντάει με δύο σουτ μέσα σε ένα λεπτό με Σισουμπά και Σανιάν!

Στο 52' η Λανς βρήκε το δρόμο στα δίχτυα για δεύτερη φορά: ο Λεν με ωραία ατομική προσπάθεια δημιούργησε ρήγμα στην άμυνα του Ολυμπιακού και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Φοφανά που με δυνατό πλασέ νίκησε τον Σίνα.

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να μειώσει γρήγορα με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπάμπης Κωστούλας στο 58' ξαναβάζοντας τους Πειραιώτες στη διεκδίκηση του ματς. Οι ερυθρόλευκοι δαιμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σανιάν. Στο 62' ο Ολυμπιακός έβαλε φωτιά στο ματς καθώς ο Πνευμονίδης εκμεταλλεύτηκε την απίστευτη γκάφα του Ντελπλάς που έστειλε την μπάλα πάνω του κι από την κόντρα αυτή κατέληξε στα δίχτυα!

Κοντά στην ανατροπή δύο φορές αλλά τελικά... πέναλτι!

Ο Ολυμπιακός άγγιξε την απόλυτη ανατροπή σε δύο περιπτώσεις. Στο 79' ο Πνευμονίδης καθώς μετά από μαγικό τακουνάκι του Κωστούλα βρέθηκε σε καλή θέση για γκολ όμως το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια! Στο 90+4' ο Πρεκατές αστόχησε από πολύ κοντά με κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ψηλά. Το ματς όπως και με την Ίντερ πήγε στα πέναλτι!

Λανς όπως με Ίντερ, ο Ολυμπιακός έχει γίνει ειδικός στα πέναλτι!

Οι ερυθρόλευκοι μετά την Ίντερ έστειλαν και τη Λανς στο σπίτι της επικρατώντας με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι. Οι Ντιλιβίντι και Μπερμόν ήταν μοιραίοι για τους Γάλλους στέλνοντας την μπάλα άουτ και δοκάρι αντίστοιχα ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός έκανε το 4/4!

Ολυμπιακός: Τανούλης 4-2

Επόμενος αντίπαλος για τα προημιτελικά θα είναι η Μπάγερν Μονάχουη οποία απέκλεισε τη Φέγενοορντ και θα υποδεχθεί τους Πειραιώτες ή στις 12 ή στις 13 Μαρτίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης (65΄ Τανούλης), Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας, Λιατσικούρας, Αλαφάκης, Πνευμονίδης (80' Λόλης), Δαρβίρας (33' Ντάμα) και Χ. Κωστούλας.

ΛΑΝΣ (Ντεμόν): Ντελπλάς, Εσκουφλέρ, Λεν, Μ'Μπαλά (76' Απερί), Γκανιού, Σανιάν, Χερμπίν, Σιλά (72' Μπαναγκά), Φοφανά (84΄Ντιλιβίντι), Μπερμπόντ, Σισουμπά