Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Ιπποκράτη απέναντι στον Άρη

27/04/2022
62 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Την ήττα με 78-47 γνώρισαν οι νεανίδες του Ιπποκράτη από τον Άρη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το F-8 του πανελλήνιου πρωταθλήματος. Οι αθλήτριές μας είχαν αξιοπρεπέστατη παρουσία στο α’ ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης, ξέφυγε στο σκορ και έκανε το 2 στα 2, στο Επταπύργιο.

Τα κορίτσια του Πέτρου Αργυρίου προσπάθησαν φιλότιμα και έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν απέναντι σ’ έναν πιο δυνατό και γεμάτο αντίπαλο. Οι Κώες κοίταξαν στα μάτια τον Άρη στα πρώτα οκτώ λεπτά (5-6 στο 3’ 9-11 στο 8’). Μετά το 11-13, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε στροφές και ξέφυγε 11-20 με δίποντο της Καλογήρου. Στο β’ δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυρες» μετά το 16-23 (12’), «έτρεξαν» σερί 0-7 και ξέφυγαν 16-30 με την Ευφραιμίδου, καταφέρνοντας να συντηρήσει μία διψήφια διαφορά (21-34 στο 14’). Με καλάθι της Βλάχου, ο Άρης ξέφυγε 24-40 (18’), αλλά ο Ιπποκράτης δεν τα παράτησε και πλησίασε με την Γκοτζάι σε 30-41 στο ημίχρονο. Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου είχαν πολύ θετική παρουσία στο διάστημα αυτό με κορυφαία την Τάνια Ψαρού.

Στο β’ ημίχρονο ο Άρης μπήκε δυναμικά (30-48 στο 22’), αλλά οι Κώες και πάλι ροκάνισαν τη διαφορά με τις Γκοτζάι και Κιαπόκα (36-50 στο 25’). Από κει και πέρα με αιχμή του δόρατος την Παρακεντέ, οι δευτεραθλήτριες της Θεσσαλονίκης ξέφυγαν για πρώτη φορά με +27 (36-57 στο 27’ και 38-59 στο 28’), με τη ψαλίδα να ανοίγει κι άλλο (38-62 στο 29’). Η Παρακεντέ έμοιαζε ασταμάτητη (38-64) με τον Άρη να κάνει επιμέρους σκορ 8-23 στο γ’ δεκάλεπτο επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του.
Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός «έπεσε» με τον Άρη να κάνει το 38-68 (+30 στο 35’), αλλά με τον Ιπποκράτη να μειώνει σε 44-68. Στο φινάλε η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε σερί 0-10 και το σκορ έγινε 44-78 (39’), που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής. Ο Άρης πήρε 20 ριμπάουντ περισσότερα (58-38), 12 ασίστ περισσότερες (17-5), 13 κλεψίματα περισσότερα (18-5). Από τον Ιπποκράτη νταμπλ-νταμπλ έκανε η Κουντουριώτη (11π, 10 ριμπ.), πρώτη σκόρερ ήταν η Ψαρού (14π), ενώ θετική παρουσία είχαν η Γκοτζάι (10π, 9 ριμπ.) και Κιαπόκα. Οι νικήτριες μοιράστηκαν το χρόνο συμμετοχής και έπαιξαν καλά μόνο στο β’ ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-20, 30-41(ημ.), 38-64, 47-78
Διαιτητές: Δολγύρας- Μπουγλός Π.- Αβραμίδου
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 10(2), Καλάβρια 1, Ντερβίσι, Κιλιμάτου, Κιαπόκα 11, Κουντουριώτη 11(1), Ψαρού 14, Μιλίκοβιτς.
ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Καρβουνιάδου 6(2), Κυρπιζλίδου, Παρακεντέ 10(1), Ρίμπα 6, Τσαχτσίρα 2, Κουμαντσιώτου 6, Καλογήρου 10(1), Βλάχου Κ. 7(1), Δροσούνη 13(1), Βλάχου Μ. 8. Βαλαβάνη 2, Εφραιμίδου 8(1).