Σημαντική νίκη για τον Α.Ο Πυλίου απέναντι στον ΠΑΟ Βάρδας

25/02/2024
95 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Σπουδαία νίλκη πήρε ο Α.Ο Πυλίου που συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή του στην κατηγορία. Οι “βυσσινί” επικράτησαν με 1-0 του ΠΑΟ Βάρδας με γκολ του Χατζηνικολάου στο 51′ και έφτασαν έτσι τους 26 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Εικόνα

Η πρώτη καλή φάση ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό όταν από την σέντρα του Χατζηβασίλη η μπάλα στρώθηκε στον Δρόσο με το σουτ του να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Τσεκούρα. Το ματς ήταν ισορροπημένο στην συνέχεια με τους γηπεδούχους να προσπαθούν κυρίως από στημένες φάσεις να γίνουν απειλητικοί.

Σε μια από αυτές τις φάσεις ήρθε η δεύτερη καλή στιγμή για τον Α.Ο Πυλίου όταν στο 30′ μετά από κόρνερ του Μπριλάκη ο Τζανουλίνος έκανε το σουτ με τον Τσεκούρα να απομακρύνει και στην συνέχεια οι αμυντικοί έστειλα την μπάλα κόρνερ.

Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο ο ΑΟΠ είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Εσαλέ να σουτάρει στο 43′ και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσεκούρα ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Βουκομάνοβιτς ένα λεπτό αργότερα.

Στο 45′ ο Δρόσος απείλησε ξανά όταν ο Δρόσος με πλασέ μέσα απ’ την περιοχή έστειλε την μπάλα έξω απ΄το αριστερό δοκάρι του Τσεκούρα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Α.Ο Πυλίου πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μεντής έκανε την διαγώνια πάσα, ο Τσιτσεκίδης πήρε την κεφαλιά και ο Χατζηνικολάου με προβολή έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν και είχαν την πρώτη τους τελική φάση στο 63′ με την κεφαλιά του Παπασπηλιόπουλου να περνά άουτ .

Ο Α.Ο Πυλίου έκλεισε τους χώρους και προσπάθησε στην κόντρα να απειλήσει με το σουτ του Κότζα στο 76′ να σουτάρει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τσεκούρα.

Στο 87′ ο Α.Ο Πυλίου απείλησε ξανά όταν στο 87′ ο Κότζα εκτέλεσε το φάουλ με την κεφαλιά του Χατζηβασίλη να περνά άουτ με το 1-0 να μένει μέχρι την λήξη του ματς.

Διαιτησία

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαμσάκος με βοηθούς τους Πουλόπουλο και Ιωαννίδη.