Στην κορυφή της Ελλάδας η Κ-16 της ΕΠΣ Δωδεκανήσου

01/06/2024
267 Εμφανίσεις
1 Σχόλια

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό που έσπασε καρδιές, η μικτή Δωδεκανήσου Κ16 στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος στο Δ.Α.Κ Καλυμβιών της Λαμίας επικρατώντας με 2-1 της αντίστοιχης ομάδας της Ξάνθης. Ο Ψαρρής στο 95ο λεπτό εκτέλεσε το κόρνερ και ο Δροσόπουλος άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του,  και στον έβδομο ουρανό τους αθλητές του Γιώργου Τριχιά, που είχαν προηγηθεί με τον Καγιά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο ισοφαρίστηκαν λίγα λεπτά αργότερα από τον Μπογιατζόπουλο.

Εικόνα

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης η μικτή μας απείλησε με τον Μ. Χύσα να πατά περιοχή και τον Μπαλάση να τον κόβει τελευταία στιγμή με τάκλιν. Στο 13′ ο Κρητικός με ωραία ατομική προσπάθεια πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά το διαγώνιο σουτ του πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια του Κουρτίδη. Στο 16′ ήταν η σειρά της Ξάνθης να απειλήσει με τον μακρινό σουτ του Αβραμίδη να περνά λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Ποζάβνι ενώ στο 22′ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Πούπα ο Μ. Χύσα πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 25′ όταν μετά την διαγώνια πάσα του Μπαλάση, ο Μπιζάνης βρέθηκε σε θέση βολής με το σουτ του να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ποβάζνι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Χριστοδούλου απείλησε με το σουτ του να περνά άουτ, ενώ στο 36′ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπιζάνη ο Ποβάζνι έδιωξε δύσκολα σε νέο κόρνερ.

Στο 41′ ήταν η σειρά του Αβραμίδη να απειλήσει με την μπάλα να καταλήγει άουτ ενώ στο 43′ η ΕΠΣΔ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Κρητικό.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η μικτή Δωδεκανήσου κατάφερε να σκοράρει όταν μετά την εκτέλεσε φάουλ του Πούπα, ο Καγιά με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0 για την ομάδα μας. Η Ξάνθη είχε άμεσα την απάντηση όταν μετά από εκτέλεση φάουλ απ’ τα δεξιά με τον Δρόσο, ο Μπογιατζόπουλος έκανε από κοντά το 1-1. Το ματς στην συνέχεια ήταν αρκετό κλειστό με λιγοστές φάσεις με την Ξάνθη να φτάνει μια ανάσα απ’ το 1-2 στο 78′ όταν ο Χριστοδούλου εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με το πλασέ του να ελάχιστά άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Ποβάζνι.

Η μικτή μας απείλησε ξανά στο 81′ με το διαγώνιο σουτ του Μ. Χύσα στο στο 81′ ενώ στο 85′ το πλασέ του Καρνέζη πέρασε άουτ. Η Ξάνθη είχε νέα καλή στιγμή για να σκοράρει με τον Αποστολίδη να βγαίνει σε θέση βολής αλλά να βλέπει την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Ποβάζνι. Και αφού η Ξάνθη στις φάσεις που βρήκε δεν μπόρεσε να σκοράρει, η μικτή Δωδεκανήσου, προσπάθησε με στημένες φάσεις στο τέλος να πάρει τη νίκη – τίτλο και κατάφερε στο 95′ να κάνει το 2-1 όταν ο Ψαρρής εκτέλεσε το κόρνερ και ο Δροσόπουλος στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο κορυφαίος

Ο Κέϊντι Πούπα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι στον χώρο της μεσαίας γραμμής, έκλεψε μπάλες, πίεσε και απ’ τα πόδια του ήρθε και το γκολ για προβάδισμα της μικτής μας.

Στο ύψος του

Ο Χριστοδούλου ήταν μια μόνιμη πηγή κινδύνου για την μικτή μας, προσπάθησε αρκετά, βρέθηκε μέσα στις φάσεις αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Διαιτησία

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπακωνσταντίνου με βοηθούς τους Boγιατζή και Αλεξόπουλου.

Οι συνθέσεις

Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου (Γιώργος Τριχιάς) : Ποβάζνι, Καρασάββας (46’ Καματερός), Χύσα Κ., Καγιά, Καρνέζος, Πούπα, Σταφυλλαράκης (84′ Καμπούρης), Λουϊζάκης, Χύσα Μ. (82’ Παπαμανώλης), Παπαχαράλαμπους (61’ Ψαρρής), Κρητικός (61’ Λελέκης)

Ε.Π.Σ. Ξάνθης (Απόστολος Κουτρουλός):  Κουρτίδης, Καρβουνίδης (60’ Τονικίδης), Μπαλάσης, Κερεμιτσής (60’ Αλεξιάδης), Δρόσος, Μπιζάνης (60’ Δροσόπουλος), Μπογιατζόπουλος , Φάκκας, Καπζά (46’ Αποστολίδης), Αβραμίδης (80’ Κωνσταντινίδης), Χριστοδούλου

giafkasports.gr

Συγχαρητήρια επιστολή για την Μικτή Ομάδα Νέων της ΕΠΣ ΔΩΔΕΚΑΝΉΣΟΥ από την κ. Δ. Γιαννούλη

Το Σάββατο 1 Ιουνίου 2024, από εδώ και στο εξής θα αποτελεί ημέρα Ορόσημο με ιδιαίτερη και ξεχωριστή Ιστορική σημασία για το Δωδεκανησιακό ποδόσφαιρο και κατ’ επέκταση τον αθλητισμό στο νομό μας , καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του Δωδεκανησιακού ποδοσφαίρου η Μικτή ομάδα Νέων της Ε.Π.Σ.Δ  κατέκτησε την 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων Νέων ανδρών της Ε.Π.Ο.

Τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας, καθώς και στον  Προπονητή της κύριο Γιώργο Τριχιά, τον αρχιτέκτονα της μεγάλης επιτυχίας.

Η κατάκτηση του Πρωταθλήματος απέδειξε για ακόμη μία φορά σε όλους το “μέταλλο” που διαθέτει αυτή η ομάδα , την καρδιά Πρωταθλητή που είναι γαλουχημένοι οι παίκτες της Μικτής μας ομάδας , τα τεράστια ψυχικά αποθέματα που είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια της φετινής χρονιάς. Για όλους εμάς είστε Άξιοι ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!