Θέμα στα κορυφαία αθλητικά site της χώρας ο 95χρονος Κώος Κ. Χατζηεμμανουήλ που πέτυχε παγκόσμιο ρεκόρ στα 60μ.

21/03/2024
481 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Δεύτερο Παγκόσμιο ρεκόρ πέτυχε ο Έλληνας πρωταθλητής Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ στα 60μ στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα  Masters κλειστού στίβου που διεξάγεται στην πόλη του Τορούν.

Μετά από μία πολύ ανταγωνιστική κούρσα με αθλητές μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας,  ο Κώος Παγκόσμιος πρωταθλητής έτρεξε τα 60μ σε  χρόνο 13.72 καταρρίπτοντας το  προηγούμενο Παγκόσμιο ρεκόρ που κατείχε ο ΦινλανδόςPekka Penttila με χρόνο 14.09

Ο Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ πέρασε στο Πάνθεον των μεγαλύτερων αθλητών Μάστερς και έπεται συνέχεια...

Η σημερινή ημέρα ήταν γεμάτη από μεγάλες επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας μας.

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης Μάριος Χριστοφορίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 60μ στην κατηγορία Μ55 με τον εκπληκτικό χρόνο 7.50.

Ο  Πρωταθλητής Ευρώπης Παντελής Χρυσοχός κατέκτησε το Ασημένιο Μετάλλιο στο τριπλούν στην κατηγορία Μ70 με επίδοση 9.68

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάγδα Ροϊλίδου κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο στην σφαιροβολία στην κατηγορία W70 με επίδοση 9.40.

Η Μάγδα αγωνίστηκε με έντονα συμπτώματα οσφυαλγίας.

Ο  Πρωταθλητής Ευρώπης Παναγιώτης Δούσης κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο στα 60μ στην κατηγορία Μ90 με επίδοση 16.03

Ο Ντεκάιλο  Βλαδίμηρος 6η θέση  στο τριπλούν στην κατηγορία M65 με επίδοση 10.05