Εντός έδρας ήττα για την Δόξα Καρδάμαινας στην πρεμιέρα

17/10/2020
71 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Ιδανικά ξεκίνησε ο Ηρακλής Μαριτσών στην πρεμιέρα του στην Α’ κατηγορία αφού επικράτησε με 0-3 της Δόξας Καρδάμαινας με σκόρερ τους Χατζηκοσμά, Πομπού και Λερογιάννη.

Εικόνα

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό απ’ το ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού μόλις στο 6ο ο Λερογιάννης δοκίμασε τα πόδια του με την μπάλα να περνά άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Φονσέκα στο 7ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν από μπαλιά του Συνεσίου ο Μποϊλής βρέθηκε απέναντι απ’ τον Κουμέντο αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο 11’ ο Ηρακλής Μαριτσών πάτησε περιοχή με ωραία συνεργασία Λερογιάννη – Χατζηκοσμά με τον δεύτερο να πλασάρει για το 0-1 αλλά ο επόπτης Πατσιαούρας ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα ο Λερογιάννης σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Μιαούδη ενώ στο 14’ ο Κουμέντος είπε «όχι» στο πλασέ του Ατσαλάκη.

Στο 22ο λεπτό ο Χατζηκοσμάς με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ με τον Μιαούδη να απομακρύνει στην αριστερή του γωνία ενώ στο 34’ ο Μποϊλής βρήκε την μπάλα στην μικρή περιοχή από λάθος απομάκρυνση αλλά καθυστέρησε να πλασάρει με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στο 37’ ο Ηρακλής Μαριτσών κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η ομάδα του Γιώργου Σάββενα χτύπησε στην κόντρα επίθεση και μετά από ωραία μεταβίβαση του Λερογιάννη και προσωπική ενέργεια του Χατζηκοσμά ήρθε το 0-1 για τους «πράσινους» που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Χατζηκοσμάς απείλησε για τον Ηρακλή και στο 55’ έγινε το 0-2. Ο Χατζηκοσμάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πομπού που βρέθηκε αμαρκάριστος στο πρώτο δοκάρι έκανε το 0-2 για την ομάδα του με κοντινή κεφαλιά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χατζηκοσμάς έκανε την παράλληλη σέντρα σουτ με τον Πλύγκο να μην προλαβαίνει με προβολή να νικήσει τον Μιαούδη.

Στο 64’ ο Λαμάι δοκίμασε με μακρινό σουτ να νικήσει τον Κουμέντο και όσο περνούσε η ώρα η Δόξα έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο με τον Ηρακλή να κλείνει καλά τους χώρους και να ψάχνει την κόντρα επίθεση.

Στο 81’ ο Κουρζής πήρε την κεφαλιά και ο Κουμέντος έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε ήταν το τελικό αποτέλεσμα όταν ο Κουμέντος έκανε την βαθιά μπαλιά και ο Λερογιάννης μόνος του απέναντι στον Μιαούδη έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο κορυφαίος

Ο Στέργος Χατζηκοσμάς ήταν εξαιρετικός για τον Ηρακλή Μαριτσών. Πέτυχε ένα γκολ, έδωσε μια ασίστ και ήταν ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία της Δόξας.

Στο ύψος του

Ο νεαρός Γιάννης Χοχλαστός έκανε ντεμπούτο για την Δόξα Καρδάμαινας και ήταν θετικός στον χώρο της μεσαίας γραμμής αφού αρκετές απ’ τις φάσεις που δημιούργησε η Δόξα ξεκίνησαν απ’ τα πόδια του.

Διαιτησία

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία από Δημαράκη και Γιαμούζη ενώ ο Ηρακλής διαμαρτύρεται προς τον Πατσιαούρα για το ακυρωθέν γκολ του 11ου λεπτού.

Οι συνθέσεις

Δόξα Καρδάμαινας (Φονσέκα – Οικονόμου): Μιαούδης, Χατζηπαναγιώτης (77’ Καράλιαμης), Μυξολούφης, Μποϊλής Ζ., Χοχλαστός, Φονσέκα, Ατσαλάκης (64’ Λαμάι), Μποϊλής Μ., Χατζηαντωνίου, Συνεσίου (77’ Πης), Χατζηφούντας (69’ Κουρζής).

Ηρακλής Μαριτσών (Γιώργος Σάββενας): Κουμέντος, Ανδρεόπουλος, Βασιλώτος Χ. (83’ Μπιλιάς), Πομπού, Λερογιάννης, Δημουλάς, Παγκράτης, Διακουράκης, Χατζηκοσμάς, Αξιώτης, Μπαούρης (25’ λ.τ. Πλύγκος).